Vatelín je levný izolační materiál pro kabáty, bundy a přikrývky

Silon (nylon) a polyester jsou dvě nejrozšířenější plastické hmoty v textilním průmyslu. Zatímco silonové punčochy se těšily obrovskému zájmu již v průběhu druhé světové války, praktické využití polyesteru přišlo o mnoho let později. V současné době dokážou textilní stroje zpracovat extrémně tenká a jemná polyesterová vlákénka, že je lze využít na přikrývky, povlečení a všechny druhy oděvů včetně spodního prádla. K rozšířeným výrobkům na trhu patří i Vatelín.

přikrývkové deky

Vatelín je obchodní název

Název tohoto polyesterového rouna je odvozen od vzhledu organické vaty a materiál vykazuje i podobné vlastnosti. V obchodní síti je pod tímto názvem znám již řadu let a je poměrně běžnou součástí práce krejčovských a čalounických provozoven.

Vynikající izolant – izolační vlastnosti se podobají extrudovanému polystyrenu, toho lze využít v mnoha průmyslových odvětvích. Nejčastěji jde o sezonní textilní výrobky, které mají chránit před únikem tělesného tepla, tedy hlavně bundy a kabáty, prošívané deky, přikrývky, spacáky, zavinovačky pro kojence, kombinézy pro batolata a dětské kočárky. Vatelín Prima obchod výborně tlumí i zvukové vlny a nežádoucí vibrace a můžeme se s ním setkat i uvnitř domácích spotřebičů a elektroniky a také v automobilovém průmyslu.

Vysoká pružnost a poddajnost a nízká hmotnost – na rozdíl od polystyrenu je vatelín velmi měkký a poddajný, a právě poddajnost a lehkost jsou klíčové vlastnosti, proč se právě polyesterové rouno ujalo při výrobě oděvů a nábytku.

kočárek s dítětem

Přijatelná cena – sériová výroba dodává na trh rouno o různých šířích a délkách, obvykle v navinutých rolích. Nejrozšířenější šíře role je 150 cm, navinutá v délce 50 – 70 metrů. Materiál se liší také vydatností rouna (gramáží), obvykle mezi 100 a 200 gramy na čtvereční metr. Cena za metr se pohybuje pouze v rozmezí desítek korun a navíc řada výrobců pochází z České republiky.