Nakupování a Corona virus

Důvodem překotného nakupování je Corona virus, jehož důsledkem je úmrtí stovek pacientů po celém světě.  Virus je velmi nakažlivý a po epidemii v Číně a následně v celé Asii se rozšířil dost rychle po všech kontinentech.
V naší republice tomu tak zprvu nebylo, ale posledních několika dnech byly potvrzeny nakažené osoby a rychlý nárůst nemocných i u nás. Zasedá vláda, radí se hygienici a vypadá to, že při podezření z nákazy nebudou smět tyto osoby opustit své domovy, při zvyšujícím se počtu onemocnění Corona virem mohou být zavřeny různé instituce (školy, úřady, továrny i obchody), při epidemii či pandemii budou zřejmě uzavřené celé oblasti – obce, města, i pozastavena doprava. A to je důvod překotného nakupování obyvatelstva. Corona virusLidé skupují nejen základní potraviny, ale také drogistické i jiné zboží. A tak jsme v posledních dnech svědky prázdných regálů, kde ještě před nedávnem byly dostatečné zásoby mouky, cukru, rýže, těstovin, toaletního papíru, dezinfekčních i pracích prostředků. A hygienických roušek. Teď z pultů zmizely i respirátory, které používají někteří dělníci při své práci ve znečištěném prostředí. Především je pochopitelně zájem o trvanlivé potraviny. A tak některé obchody už nyní zejí prázdnotou. Nenakupuje se však jen v ČR, o vykoupených obchodech přicházejí zprávy i z Německa, Slovenska, Velké Británie a dokonce i z Austrálie a USA.
Co lze očekávat do budoucna?Zboží z obchodů rychle mizí Protože se jako první v Evropě objevil Covid – 19 v Itálii a téměř všichni nemocní v ČR z Itálie přicestovali, nařídila naše vláda plošné opatření pro všechny občany, kteří přijedou z této země na naše území, a to povinnou karanténu. V následujících dnech a týdnech se totiž očekává návrat více než 16 tisíc českých turistů, kteří jsou v Itálii na zimní dovolené. Všem Čechům, kteří se od 7. března vrátí z Itálie, nařizuje Bezpečnostní rada státu, aby se neprodleně hlásili u svého praktického lékaře, a to telefonicky či pomocí SMS nebo e-mailu. V žádném případě osobním kontaktem. Poté lékař nařídí 14 denní karanténu. Tomu, kdo karanténu poruší, hrozí pokuta až tři miliony korun.