Udržujte své auto v perfektní kondici

Vaše auto je to, co vás rychle dostane tam, kam potřebujete. Navíc se jedná o velkou finanční investici a určitě nechcete utracené peníze jen tak vyhodit z okna tím, že se o svůj vůz nebudete starat. A až jednou budete vozidlo prodávat, zůstane mu vyšší tržní hodnota.

muž mění brzdy

Existují dva základní typy údržby: údržba prováděná poté, co se něco pokazí nebo je třeba něco vyměnit a údržba preventivní. Pochopitelně vhodnějším typem je prevence. Je vhodné kontrolovat nejen hladinu oleje, ale také další kapaliny a součástky alespoň jednou měsíčně. Samozřejmě to zabere trochu času, ale v porovnání s měsícem bez auta, které stojí v servisu, je to nakonec naprostá maličkost. Přitom spoustu věcí si může každý zručnější majitel vyměnit sám.
pavučiny ve starém autě

Pravidelně kontrolujte vzduchový filtr

Jednou z nejzákladnějších, ale nejdůležitějších součástí vašeho automobilu je vzduchový filtr. I když samotný filtr není zrovna high-tech zařízení, jeho úloha je rozhodující pro hladký chod a dlouhou životnost motoru. Když motor běží, neustále nasává velké množství okolního vzduchu, míchá ho s palivem a směs spaluje. Problémem je, že okolní vzduch není čistý, obsahuje miliony mikročástic, které motor zanáší. Úkolem vzduchového filtr je odfiltrovat nečistoty, kterými se ale postupně zanáší a snižuje se jeho účinnost. Proto je důležité ho pravidelně kontrolovat a měnit. Jedná se přitom o investici pouze pár set korun.
Porsche ve městě

Autobaterie potřebuje také kontrolovat

Baterie napájí všechny elektrické systémy, světla a co je nejdůležitější, startér. S nízkou úrovní nabití akumulátoru vůz nemusí v mrazivém zimním ránu vůbec nastartovat. Zařizovat si odtah nebo narychlo shánět baterii se může prodražit, a přitom se tomu dá snadno předcházet občasným proměřením napětí.

Včas měňte motorový olej

Mazání motoru je zásadní pro jeho správný chod. Životnost vnitřních součástek se odvíjí od kvality oleje. Postupem času a nájezdem olej degraduje. Každá kniha a příručka k automobilu upozorňuje na nutnost měnit olej pravidelně a používat vždy typ daný výrobcem. Nikdy nepřekračujte stanovené intervaly výměny a když je naopak ještě zkrátíte, vaše auto vám poděkuje.

Kontrolujte tlak v pneumatikách

Další důležitý úkon domácí údržby je kontrola tlaku v pneumatikách. Tento faktor přímo ovlivňuje pohodlí a bezpečnost jízdy. Správný tlak udává výrobce pneumatiky přímo na boční straně. Správný tlak umožňuje běhounu rovnoměrně dosednout na vozovku a snižuje míru opotřebení, zatímco zlepšuje přilnavost. Příliš vysoký nebo nízký tlak bude zvyšovat nápor působící na podvozek.