Písek do filtrace je nejčastější náplní filtračních zařízení

Voda je životodárné médium a vodní radovánky neodmyslitelně patří k lidské zábavě. Koupání provozujeme nejen kvůli udržení kondice a pro posílení svalstva a krevního oběhu, ale také pro zábavu, uvolnění, relax a antistres. Nikdo z nás si nelibuje ve špinavé stoce, znečištěná tekutina mikroorganismy a zeminou v nás budí vrozený odpor, zvláště, není-li vidět na dno. Průzračná, křišťálově čistá tekutina naopak láká, přitahuje naši pozornost a budí dojem čistoty a sterility.
lehátka u bazénu

Sterilní prostředí sice docílit nelze, ale přiblížit se mu je snadné pomocí technických prostředků. Příroda si vypomáhá samočisticí schopností, člověk v menších nádržích, kde toto nelze prakticky provést, zasahuje pomocí technologií. Kromě desinfekčních prostředků je to především filtrace.

Jak zařízení funguje

Srdcem celého systému je čerpadlo připojené k elektromotoru. Pomocí vestavěných lopatek nasává vodu z bazénu, která putuje skrze skimmery (sběrné koše větších nečistot) do tzv. předfiltru, kde se hrubší nečistoty zachytí. Dále pokračuje do šesti cestného ventilu (některé jsou jen čtyř cestné) a poté do filtračního boxu, kde se většinou nachází písková náplň. Funkcí písku do filtrace https://www.chlorito.cz/pisek-do-piskovych-filtru je zachycovat drobné nečistoty a propouštět pouze čistou vodu, která se návratovými tryskami vhání zpět do nádrže.
vstup do bazénu

Proč více cestný ventil

Více cest znamená více směrů a více možností, ventil se vždy nastaví do patřičné polohy, jimiž jsou:

Filtrační proces – nejčastější volba, kdy jde voda přes filtraci a pak zpět do nádrže.

Odtok do odpadu – využívá se nejčastěji pro bazénový vysavač, kdy je silně znečištěné dno a nevyplatí se kaly pouštět přes pískovou náplň filtračního boxu. Namísto kanalizace se někdy pouští odtok přímo do zahradního pozemku.

Výplach do kanalizace – tento způsob je méně častý, ale někdy je nutné hnát vodu přes filtraci přímo do odpadu, ale častěji pro zavlažování a zalévání zahrady.

Cirkulační okruh – tehdy putuje kapalina mimo filtraci z čerpadla přímo do nádrže, využívá se toho hlavně pro zlepšení účinnosti bazénové chemie, čímž se tyto desinfekční prostředky lépe promíchají.

Uzávěr – poloha, kdy jsou všechny cesty uzavřeny.

Zpětné proplachování – zpětný chod z filtračního boxu do odpadu se používá v souvislosti s čištěním pískové náplně od nánosů kalů a drobných usazenin. Zpětný průplach se provádí podle vytížení bazénu, nejčastěji jednou týdně.