Top 5 nejvýdělečnějších firem ve světě v roce 2018

Jak uvidíme v následujícím přehledu, společnosti, které vydělaly v loňském roce nejvíce peněz, se nachází po celém světě, nejvíce se jich však nachází v Číně. Jejich záběr je také velmi široký, od výroby elektronických zařízení přes banky až po ropnou společnost. Jedno však mají společné – jako první přichází s novými nápady, výrobky a službami na trh a udávají standard, podle kterého se ostatní řídí.


 strom nesoucí peníze


V následujícím přehledu si tyto firmy představíme.

 


5. China Construction Bank (Čínská stavební banka) – čistý zisk 921,6 miliard Kč


Jedná se o druhou největší čínskou banku se sídlem v Hong Kongu. V jejím čele je již mnoho let Tian Guoli. V současnosti má 345 971 zaměstnanců a pobočky ve 29 zemích světa. Zajišťuje bankovní služby jak běžným občanům, tak firmám. Poskytuje také služby finančního a investičního poradenství. Do České republiky tato banka zatím neexpandovala.


 


4. Samsung Electronics – čistý zisk 955,2 miliard Kč


Tato jihokorejská firma se zabývá výrobou a prodejem elektroniky, a přestože známé jsou především její mobilní telefony, vyrábí i další zařízení, ať už jsou to tablety, chytré hodinky, televize nebo chladničky či vysavače. Ředitelem společnosti je Ki Nam Kim. Ředitelem pobočky v České republice je Seung Joo Shin. V Česku má firma Samsung v současnosti osm značkových prodejen, z nichž čtyři jsou situovány v Praze, jedna v Brně, jedna v Ostravě, jedna v Plzni a jedna v Hradci Králové.


 zlatá cihla


3. Industrial & Commercial Bank of China (Čínská průmyslová a obchodní banka) – čistý zisk 1 080 miliard Kč


Čínská průmyslová a obchodní banka se sídlem v Pekingu je v současnosti největší světovou bankou se 412 pobočkami ve 42 zemích světa, včetně České republiky. Zdejší pobočka je situována v Praze. Vlastníkem banky je investiční společnost Central Huijin Investment, vlastněná Čínou a situovaná v Beijingu.


 


2. Apple – čistý zisk 1 428 miliard Kč


Americký Apple může být považován za rivala a konkurenta jihokorejského Samsungu. Rovněž se specializuje na výrobu elektroniky, a to převážně tzv. chytrých zařízení. Zatímco u Samsungu jsou pravděpodobně nejznámějším produktem mobilní telefony, u Applu se jedná o iPhony, iPady či chytré hodinky. Ředitelem společnosti Apple je Tim Cook.


 


1. Saudi Aramco – čistý zisk 2 661,6 miliard Kč


Saudi Aramco je saúdskoarabská ropná společnost. Ač založena američany (ArAmCO je zkratka pro Arabian-American Oil Company, tedy Arabsko-Americká ropná společnost), nyní je plně ve vlastnictví Saúdské Arábie. Jedná se o největší ropnou společnost na světě se sídlem v Dahrán, avšak díky nedávnému útoku na její ropná zařízení je nucena kupovat ropu od konkurenčních společností, aby dostála svým závazkům. Jejím ředitelem je v současnosti Amin H. Nasser.


 

Jak je vidět, není až tak důležité, v JAKÉM oboru podnikáte. Důležité je, jakým způsobem se tohoto podnikání chopíte. Se správnou dávkou nápadů, dravosti a trochy štěstí se můžete na tomto žebříčku ocitnout i vy.