Může se sen o vlastním bydlení splnit?

Vlastní bydlení může být pro mnoho lidí nedosažitelným snem, není se čemu divit, dnešní ceny bytů potažmo rodinných domů sahají do astronomických částech a mnoho lidí se neztotožní s myšlenkou, že pořízením tohoto „luxusu“ se upíší bankovní či nebankovní společnosti i na několik desítek let.

prodej domu

I přesto se nakonec celá řada lidí rozhodne, přeji jenom do banky zavítat a informovat se o možnostech, které jim jejich banka může nabídnout. Jenže banky jsou bohužel, možná bohudík, v zadlužování svých klientů nekompromisní a na hypoteční úvěr nedosáhne každý. Vekou překážkou může být negativní záznam v registru dlužníků, špatná platební morálka, nízký nebo nepravidelný příjem a celá řada dalších aspektů, které banka zdlouhavě zkoumá a na základě nich vyhodnotí žádost kladně či jí zamítne. Jejich vymezené tabulky přesně určují, kdo na takovou půjčku dosáhne a kdo naopak odejde s nepořízenou. Pokud se byť jen prstem jedné ruky dotýkáte pomyslné linie skupiny tzv. rizikových uchazečů, banka ve vás vidí příliš velké riziko a domů odejdete s největší pravděpodobností s nepořízenou.

předání klíčů

Stejný osud vás s největší pravděpodobností potká i v případě, kdy vaše platební minulost není zrovna bez poskvrnky. Stačí jedna pozdě nesplacená faktura a vaše údaje se mohou během okamžiku objevit v registrech dlužníků. Bance je pak ale úplně jedno, zda se jednalo o zapomenutou splátku na mobilní služby nebo daleko závažnější prohřešek. Už dávno neplatí, že v registru dlužníků se objeví pouze osoby s několikasettisícovými dluhy, do registru dlužníků se dnes můžete dostat, ani nevíte jak.

Za povšimnutí stojí nebankovní společnosti

Nebankovní společnosti často cílí právě na klienty, kterým z nějakého důvodu banka jejich žádost o úvěr zamítla. Na rozdíl od bankovních společností je nebankovní sektor přeci jenom ke svým žadatelům přívětivější a nabízí takové produkty jako americký hypotéky bez registru či doložení příjmů nebo rychlé úvěry, kdy si můžete půjčit i v řádech stovek korun.