Změny v roce 2016

Nemůžete najít základní důležité změny, které proběhly v roce 2016 a týkají se podnikatelů či živnostníků? Vypsali jsme zde pro Vás ty nejzajímavější a nejdůležitější.

daňové přiznání
Průměrná mzda a zálohy

V tomto roce začala platit nová výše průměrné mzdy a to 27.006,- Kč. Tato výše právě ovlivňuje i výši minimálních záloh u zdravotního a sociálního pojištění. Minimální záloha na sociální pojištění se příští rok tedy zvýší na 1.972,- Kč právě u hlavní činnosti. U vedlejší činnosti se změní na 789,- Kč. Zdravotní minimální záloha se zvedá tedy na 1.823,- Kč měsíčně. Nejnižší částka pojistného na nemocenské pojištění pro osoby samostatně výdělečně činné pak zůstala 115,- Kč.

Minimální mzda

Pokud patříte mezi podnikatele, kteří mají již zaměstnance, měli byste vědět, že došlo ke změnu minimální mzdy. Ta tedy vzrostla měsíčně na 9.900,- Kč, tedy nová hodinová minimální sazba se zvýšila na 58,70,- Kč.
daň z přidané hodnoty

Sleva na druhé dítě

V roce 2016 došlo také ke zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další dítě v rodině. Tato sleva stoupne na 1.417,- Kč za měsíc. Na třetí a další díte se zvýší nejen o sto korun, ale dokonce o dalších tři sta korun, tedy na 1.717,- Kč. Na Vaše první dítě zůstává sleva stále ve stejné výši, tedy 1.117,- Kč měsíčně. Samozřejmě, jste-li podnikatelem, můžete slevu uplatnit až při podání daňového přiznání na jaře roku 2017.


Školkovné

Když už jsme se dostali k dětem, je dobré také vědět, že došlo ke zvýšení daňové slevy za tak zvané školkovné. Tedy nejvíce můžete uplatnit částku odpovídající minimální mzdě a to je 9.900,- Kč ročně.
Změny zákonu o dětské skupině umožnil však provoz předškolních zařízení i mimo režim školského zákona a živnostenského podnikání. Tedy je jasné, že tyto mimo zákon nebudou moci býti uplatňovány v rámci slevy.

Největší novinka pro plátce DPH

Asi nejdiskutovanější novinkou je pro plátce DPH povinnost podávat kontrolní hlášení k DPH. Právnické osoby tak musí podávat každý kalendářní měsíc toto hlášení. Fyzické soby ho budou podávat ve lhůtě pro podání daňového přiznání a nebo jednou za tři měsíce, pokud jsou čtvrtletními plátci daně.

Další novinky ve zkratce

• Více povinných elektronických podání pro OSVČ s datovou schránkou
• Větší výhody z důchodového spoření
• Vyšší stravné pro pracovní služební cesty do zahraničí