Schodiště

Schodiště je základním prvkem patrového domu. Schodiště je významným designovým prvkem, který bereme jako samozřejmost, ale samozřejmé není. Je potřeba důmyslné propracování jeho tvaru, výšky, formy a materiálové provedení.

Může se jednat o schodiště venkovní nebo vnitřní. Na venkovní schodiště je brán velký důraz na zpracování a materiály odolné také povětrnostním a klimatickým jevům. Vnitřní schodiště musí být také funkční, ale mohou být použité materiály, které bychom venku použít nemohli. Každý materiál má jiné vlastnosti a musí být brán zřetel na to, kam a jak jej použít.

S výběrem vhodného schodiště a materiálů Vám pomůže firma K.M.K. design a její kontakt KMKdesign?

K.M.K. design

Druhy schodišť:

Kombinovaná schodiště – pro jejich výrobu je užito kombinace více druhu materiálu, jako je kov, dřevo případně beton.

Točitá schodiště – točitého tvaru se užívá tam, kde není dostatek místa pro klasické schodiště

Samonosná schodiště – mají tvar klasického schodiště, ale nepotřebují podpěry. Tohle řešení je výhodné z hlediska prostoru pod schodištěm.

Bočnicová schodiště – nášlapné plochy jsou po bocích vedeny v pásech, tzv. bočnicích. Mohou být ze dřeva nebo železa.

Nerezová schodiště – konstrukce schodiště je vyrobena z nerezové oceli. Nášlapy jsou vyhotoveny z vrstveného skla, dřeva, kovu či betonu.

Skleněné schodiště – na nášlapy schodiště je užito vrstveného skla s vrchní kalenou vrstvou a protiskluzovou úpravou.

Čepová schodiště – jejich konstrukce jiná v tom, že jednotlivé nášlapy jsou spojené rozpěrnými prvky a to čepy. Takové schodiště nemá bočnice ani podpěrnou konstrukci. Je vzdušné a pod ním vzniká volný prostor.

schodiště

Venkovní schodiště – vchodové, požární, terasové

Pro výrobu venkovního schodiště se užívá ocelového s povrchovou úpravou žárovým zinkováním nebo nátěrem. Pro nášlapy se užívá žárově zinkovaných roštů, kamene, dlaždic, dřeva nebo umělého dřeva.