Proč se dříve v bytech tak často používaly vestavěné skříně

Není tomu ani zdaleka tak dávno, kdy naprostá většina bytů vypadala prakticky stejně. V obýváku jsme našli typickou stěnu, ve které byly ve vitríně uloženy skleničky či jiný porcelán, který se stejně nepoužíval. Našli jsme tam také gauč, stůl, křesla a televizi.

Podobně to samozřejmě vypadalo i v jiných místnostech. Jednotlivé byty se od sebe zkrátka příliš nelišily. Bylo to dáno nejen módou dané doby, ale také omezeným výběrem. Tehdy se k nám ještě totiž nedostaly řetězce s levným nábytkem, jako je Asko či IKEA.

vestavenaskrin

A jednou z věcí, na které jsme se mohli spolehnout, bylo to, že jsme zde našli i vestavěné skříně Sten-skrine. Ty byly především v chodbě, ale také se obvykle našla jedna v kuchyni, kde sloužila jako špajz. Byly dělány přesně tak, aby se vešly do výklenku, který pro ně byl již při stavbě připraven.

Proč zde ale vůbec byly umístěny? Důvodem bylo šetření místa. Přeci jen, chodby v panelových bytech nejsou největší. Přitom je potřeba někam uložit bundy, kabáty a boty. Jistě, lze pořídit věšák, avšak ten pro větší rodinu ani zdaleka nestačí.

Samozřejmě se do těchto skříní neukládalo pouze oblečení. Našli bychom zde například i obuv, ale i nářadí, vánoční ozdoby a další věci, které jsou potřeba pouze občas, avšak je dobré mít je kdykoliv při ruce.

vestavenybotnik

To vše byly samozřejmě dobré důvody. Přeci jen, úložný prostor v malém bytě byl rozhodně něčím, co bylo potřeba. A pokud, jako tyto vestavěné skříně, nezabíral místo, bylo to ještě lepší. Proč se tedy dnes tolik nepoužívají?

Odpověď je jednoduchá: změnila se móda. Dnes se mnohem více tíhne k individualismu. Každý má jiné představy o tom, jak by měl jeho domov vypadat, a obyčejné vestavěné skříně těmto představám často neodpovídají. Navíc máme i mnohem více možností, jak si byt zařídit, neboť je mnohem větší výběr nábytku.

A to je rozhodně dobře. Přeci jen, doba se změnila, a tak se musíme přizpůsobit i my.