Je pH mínus v bazénu dobré?

Asi jen málokdo z nás si dovede představit horké letní dny strávené lépe než u příjemně chladivého bazénu. Avšak k tomu, abychom se mohli bez nebezpečí koupat, je potřeba, aby voda splňovala určitá kritéria. To platí všude, od přírodních koupališť, jako jsou řeky či rybníky, přes veřejné až po domácí bazény, které máme na zahradě.

Jedním z těchto parametrů je i kyselost vody, vyjádřená hodnotou jejího pH. O co jde? Ve stručnosti řečeno, pH označuje objem záporných iontů. S výjimkou destilované vody tam totiž vždy najdeme nějaké příměsi, ať už se jedná o přírodní soli či minerály, které se zde přirozeně vyskytují a které voda získává při průchodu skalním podložím, po člověkem přidané kvůli udržení čistoty, jako je třeba chlór.

bazen4

Všechny tyto příměsi mění kyselost vody, ať už směrem ke kyselému nebo zásaditému spektru. Je však samozřejmé, že extrémy na obou stranách nejsou zrovna ideální. Asi nikdo z nás by se nechtěl koupat v silné kyselině, a silně zásadová voda pro nás také není zrovna vhodná. Tak jaká hodnota je tedy pro nás nejlepší?

Mohlo by se zdát, že ideální bude sedmička. Ta je přesně v půli čtrnáctistupňové stupnice a jedná se o neutrální hodnotu. Má ji například již zmíněná destilovaná voda. Ovšem není tomu ani zdaleka tak.

Lidská kůže je totiž mírně kyselá, či spíše přesněji řečeno je na jejím povrchu mírně kyselá vrstva. Je to proto, aby mohla lépe plnit svou funkci ochrany vnitřních orgánů https://www.mojemedicina.cz/cs_cz/pruvodce-pacienta/lecebne-metody/darcovstvi-organu-1.html proti vniku nejrůznějších bakterií, virů a jiných podobných věcí.

bazen5

To vše je v pořádku, ovšem pobytem ve vodě, a zejména použitím nejrůznějších mycích prostředků jako jsou například běžná mýdla, tuto vrstvu odstraňujeme a měníme její kyselost, obvykle směrem k neutrálnímu až zásaditému spektru.

Jak je tedy vidět z výše uvedeného, nejlepší hodnota má pH mínus Chlorito, tedy pod střední hodnotou. Ideální je pak okolo 5,5. Dnes existují snadno dostupné testery, které vám rychle určí, jaká hodnota je zrovna ve vašem bazénu. Věřte, že investice do nich se vyplatí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup