3 věci, které do prezentace nepatří

Správné prezentační dovednosti jsou dnes důležitou součástí života pro studenty i pracující. S pokrokem moderních technologií se totiž sune dopředu i způsob předávání informací ostatním. Zdaleka se již v lavicích školních tříd a v přednáškových aulách neodehrává vše jen na tabuli, ale ani v práci si mnohdy nevystačíte jen s pouhou improvizací. Ke správně provedené prezentaci si ale častokrát nevystačíte jen s dobrými řečovými dovednostmi a kvalitním mluveným projevem. Chybět vám nesmí ani orientace v oboru a snaha přiblížit posluchačům co nejlépe probírané téma. S grafickou stránkou prezentace je to už mnohem jednodušší. I přesto ale jsou věci, kterým byste se při její tvorbě měli vyhnout.

tvorba grafů

Animace a efekty v rozumné míře

Některé prezentace je lepší tvořit raději bez animací a všech možných efektů, které vám program nabízí, u některých se jim ale vyhýbat tak úplně nemusíte. Nezapomínejte, avšak na to, že by prezentace měla obsahovat pouze takové množství efektů a animací, abyste dokázali udržet pozornost posluchačů a oni namísto poslechu vašeho projevu nepozorovali poletující obrázek. To samé se týká i práce s videem. Pro názornost stažené video například z tumblr video downloader se určitě bude hodit, prezentace by ale na druhou stranu neměla být pouhou přehlídkou mnoha a mnoha často i málo souvisejících videí.

práce na počítači

Menší množství textu na snímcích

Prezentace není textovým dokumentem a hromadami mihotajících se písmenek posluchače určitě neupoutáte, ale spíše unavíte. Určité podklady a orientace v tématu nikomu vadit nemohou (naopak jsou spíše vyžadovány), přehršel textu na jednotlivých slidech ale nikoho na první pohled rozhodně zajímat nebude.

Správně zvolené pozadí

Ač se to nezdá, správná volba pozadí a dostatečně kontrastního textu je při prezentování sázkou na jistotu a správnou volbou. Na velkém plátně totiž prezentace vypadá zcela jinak než na monitoru vašeho počítače, a proto byste neměli při její tvorbě zapomínat ani na tento malý problém. Někdy může být náročné vše správně vychytat a nastavit, ale s trochou praxe to určitě zvládnete i vy!